ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
Ubezpieczenie od zalania mieszkania
W jakich sytuacjach następuje zalanie mieszkania?
Zalanie mieszkania to jedno ze zdarzeń, których najbardziej obawiają się ubezpieczający nieruchomości. Przyczyn zalania może być bardzo wiele. Tego typu zdarzenie nie musi wynikać z naszej winy. Może to być usterka w naszym domu, ale także w domu sąsiada. Może także być efektem błędów popełnionych na etapie budowy lub efektem zaniedbań zarządcy budynku. Do najczęstszych przyczyn zalań należą: pęknięcie rury, wyciek wody z kaloryferów, kanalizacji i sprzętów domowych, np. awaria pralki, zmywarki, awaria urządzeń sieci klimatyzacyjnej lub pomp wodnych, rozszczelnienie rur w podłodze, zalanie wodą z opadów atmosferycznych, nieumyślne pozostawienie niezakręconych kranów lub innych otworów, zamarzanie cieczy w instalacjach, cofnięcia cieczy z sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej.
W przypadku zalania, podstawowe działania jakie należy wykonać, to zatrzymanie wody, kontakt z sąsiadem u którego może być szkoda, zawiadomienie zarządcy budynki i zgłoszenie zdarzenia w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ważne jest, aby dokonać zgłoszenia u ubezpieczyciela w maksymalnym terminie przysługującym na zgłoszenie szkody, określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Co obejmuje ubezpieczenie od zalania mieszkania?
W podstawowym zakresie polisa mieszkaniowa chroni zazwyczaj od zdarzeń losowych, także od zalania mury, podłogi, sufity i inne stałe elementy. Podstawowa wersja polisy nie obejmuje ruchomości. Rozszerzone warianty zabezpieczają także wyposażenie, ruchomości domowe, np. meble, sprzęty AGD, urządzenia domowe, dywany, elementy dekoracyjne.
Jeżeli zalejemy mieszkanie osoby trzeciej, może ona żądać pokrycia strat finansowych, łącznie z dochodzeniem swoich praw na drodze sądowej. Podstawowy wariant ubezpieczenia nie chroni mieszkania sąsiada. Aby ochronić siebie i sąsiadów przed finansowymi skutkami zalania, należy rozszerzyć polisę o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. W sytuacji gdy zalanie nastąpi np. w wyniku awarii sprzętu domowego, z polisy OC w życiu prywatnym zostaną pokryte straty materialne u sąsiada.
Zdarza się, że trudno ustalić przyczynę zalania oraz stwierdzić kto ponosi odpowiedzialność za zalanie. W zakres ochrony polisy mieszkaniowej można włączyć koszty poszukiwania przyczyny szkody. Ubezpieczyciel przysyła eksperta, którego zadaniem jest ustalenie kto odpowiada za daną szkodę. Dodatkowo pokrywa straty związane z koniecznością poszukiwania przyczyny szkody, np. gdy trzeba rozkuć ściany aby ustalić źródło wycieku wody.
Czy warto wykupić ubezpieczenie od zalania mieszkania?
Zalanie mieszkania to ryzyko, które powinny ubezpieczyć osoby mieszkające w domach jednorodzinnych oraz osoby mieszkające w piętrowych budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy ostatnich pięter są dodatkowo narażeni na zalanie w wyniku przeciekania wody przez nieszczelny dach. Za awarie powstałe w pionach, czyli w instalacjach będących między ścianami odpowiada zarządca budynku. Natomiast za awarie powstałe w poziomie odpowiada właściciel mieszkania u którego była awaria. Szkody w budynkach wielorodzinnych powstają najczęściej nie tylko w mieszkaniu w którym jest usterka, ale również u sąsiadów, czasami z kilku pięter. Zalanie sąsiada, to niemiła sytuacja za którą możemy ponosić odpowiedzialność. W przypadku zalania naszego mieszkania przez osoby mieszkające w innym lokalu, które nie posiadają polisy, możemy zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Warto więc posiadać ochronę od zalania. Pozwoli ona uniknąć kosztów związanych z usunięciem szkód powstałych w wyniku zalania i stanowi zabezpieczenie przed finansową odpowiedzialnością za zalanie.
nasze opinie