ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
Doradcy podatkowi prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek oraz jako podmioty zatrudniające innych doradców podatkowych podlegają ustawowemu obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe podczas wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Polisa jest oferowana podmiotom prowadzącym usługi doradztwa podatkowego, w celu rekompensowania strat powstałych z powodu błędów doradcy podatkowego. Posiadanie OC doradcy podatkowego, to nie tylko spełnienie ustawowego obowiązku, ale także zminimalizowanie ryzyka związanego ze świadczonymi usługami oraz podniesienie wiarygodności wobec klientów.
Ochroną objęte są szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego. Mogą to być szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności doradztwa podatkowego, takich jak udzielanie porad, opinii i wyjaśnień, prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych i ewidencji do celów podatkowych, sporządzanie zeznań podatkowych na rzecz podatników, płatników i inkasentów oraz reprezentowanie ich przed organami administracji publicznej. Ochrona obejmuje także szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczonego podczas wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Naszym klientom możemy zaoferować ochronę nie tylko w zakresie nałożonym przez ustawę, ale także rozszerzenie o dodatkowe ryzyka. Ubezpieczenie może być rozszerzone o ryzyka takie jak: obliczanie składek i prowadzenie dokumentacji składanej w ZUS, obliczanie wynagrodzeń i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, prowadzenie działalności szkoleniowej i naukowej związanej z doradztwem podatkowym.
Owiązek zawarcia polisy dotyczy podmiotów, które zajmują się usługowo prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Odpowiedzialność ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia obowiązkowego dotyczy tylko rozliczeń firm, które prowadzą pełną księgowość.
Polisa chroni w sytuacji, gdy właściciel firmy, która zleca prowadzenie ksiąg rachunkowych będzie ubiegał się o odszkodowanie za szkodę z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zleconych usług rozliczeniowych. Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za działania lub zaniechania ubezpieczonego. Dzięki temu biura rachunkowe są chronione przed roszczeniami klientów.
W celu zapewnienia pełnej ochrony, obejmującej rozliczenia firm z uproszczoną księgowością, należy zakupić OC dobrowolne biur rachunkowych. OC dobrowolne obejmuje świadczenie doradztwa podatkowego i prowadzenie kompleksowej obsługi księgowej i kadrowo-płacowej. Rozszerzenie zabezpiecza m. in. czynności takie jak naliczanie wynagrodzeń, składek do ZUS oraz przygotowanie związanych z tym dokumentów.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC rzeczoznawcy majątkowego zgodnie z ustawą jest zawierane przez przedsiębiorcę. Ubezpieczonym i ubezpieczającym jest firma. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, ubezpieczeniem objęte są też szkody wyrządzone przez zatrudnionych rzeczoznawców. Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o szkody wyrządzone przez podwykonawców.
Jeżeli rzeczoznawca nieumyślnie lub w wyniku niedbalstwa błędnie wyceni nieruchomość, klient może domagać się odszkodowania za poniesione z tego tytułu straty. Polisa OC musi być dołączona do sporządzanego operatu szacunkowego.
Rzeczoznawcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a wykonują czynności osobiście mogą wykupić dobrowolne OC rzeczoznawcy majątkowego. Dzięki temu w sytuacji, gdy swoim działaniem lub zaniechaniem wyrządzą szkodę, nie będą musieli pokrywać kosztów jej naprawy z własnych środków.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mają obowiązek wykupienia polisy OC pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ramy odpowiedzialności cywilnej w tej polisie dotyczą także szkód wyrządzonych przez osoby będące pod nadzorem pośrednika, np. jego pracowników. Kopia dokumentu potwierdzającego nabycie polisy OC przez pośrednika powinna być dołączona do umowy zawieranej ze zleceniodawcą.
Zlecający usługę może nie być zadowolony z przebiegu transakcji, co powoduje powstanie roszczeń wobec pośrednika. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pośrednika w obrocie nieruchomościami obejmuje szkody i zaniedbania wyrządzone w związku z pośrednictwem. Ochrona dotyczy szkód wynikających z niewykonania umowy, błędów pośrednika i tzw. deliktów, czyli czynów niedozwolonych.
Ubezpieczenie tego rodzaju można rozszerzyć m in. o szkody, które powstały podczas wykonywania opracowań i ekspertyz, szkody powstałe w związku z posiadaniem lub użytkowaniem pomieszczeń biurowych, zniszczeniem dokumentów oraz innego rodzaju uszkodzeniami.
Zakres odpowiedzialności w ubezpieczeniu OC zarządcy nieruchomości jest określony przepisami. Polisa gwarantuje ochronę ubezpieczeniową w zakresie odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywaniem czynności zarządcy nieruchomości i musi być dołączona do każdej umowy o zarządzanie nieruchomością. Obejmuje szkody wyrządzone przez działania lub zaniechania ubezpieczonego oraz wynikające z czynu niedozwolonego podczas wykonywania czynności powierzonych mu przez właścicieli nieruchomości. Jeżeli zarządca zatrudnia pracowników, polisa chroni także przed szkodami wyrządzonymi przez zatrudnionych.
Zarządca nieruchomości jest zobowiązany naprawić szkodę wyrządzoną osobie trzeciej. Posiadanie ubezpieczenia OC daje zarządcy poczucie bezpieczeństwa i ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń spowodowanych działaniem jego lub osób zatrudnionych. Polisa zwiększa u właścicieli nieruchomości poczucie zaufania do zarządcy, któremu powierzają wykonywanie czynności zarządzania nieruchomością.
Praca adwokata polega głównie na reprezentowaniu klientów przed sądami, sporządzaniu opinii prawnych i udzielaniu porad prawnych. Czynności te adwokat musi wykonywać zgodnie z wymogami oraz standardami wynikającymi z norm zawodowych. W przypadku szkody spowodowanej działalnością adwokata, jego klient ma prawo dochodzić odszkodowania. Zabezpieczeniem w takich sytuacjach jest dla członków palestry obowiązkowe ubezpieczenie OC adwokata.
OC adwokatów obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w wyniku działania lub zaniechania działania podczas wykonywania czynności zawodowych. Ochroną objęta jest też odpowiedzialność za aplikantów, praktykantów, pracowników i inne osoby, które działają w imieniu adwokata, jeżeli mają zawartą umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Dodatkową ochroną objęta jest odpowiedzialność adwokata pełniącego funkcję kuratora, klauzula OC pracodawcy i OC zaginięcia dokumentów. OC adwokatów daje członkom palestry także zabezpieczenie w życiu prywatnym wobec osób trzecich. Jeżeli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku wypłacane jest zadośćuczynienie.
Polisa obejmuje także usługę asysty prawnej, czyli prawo do skorzystania przez adwokata z profesjonalnych porad prawnych, w przypadku odpowiedzialności cywilnej zawodowej wobec klienta.
W OC obowiązkowym adwokatów wyłączony jest regres. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeń nie będzie dochodziło zwrotu wypłaconego odszkodowania nawet jeżeli szkoda będzie efektem rażącego niedbalstwa adwokata lub osób z nim współpracujących.
Polisa OC adwokatów odnawiana jest co rok automatycznie. Występuje szeroki zakres sum gwarancyjnych, które w dowolnym momencie można zmienić.