ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
Posiadanie domu letniskowego, to marzenie wielu osób. Domek taki zapewnia spokój i komfortowy wypoczynek w otoczeniu przyrody. Można w nim wypoczywać w dowolnym terminie, bez dodatkowych opłat. Pobyt w domku letniskowym pomoże oderwać się od codzienności oraz cieszyć się chwilami z bliskimi i przyjaciółmi. Można w nim stworzyć wakacyjny klimat w domowych warunkach i relaksować się w ulubiony sposób.
Domki letniskowe definiowane są jako wolnostojące domy, służące do zamieszkiwania okresowego, w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Definicja zakłada, że nie są zamieszkane przez cały rok, a tylko sezonowo. Poza sezonem pozostają bez nadzoru, przez co są narażone na różnego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia i włamania. Aby właściciele domków mogli cieszyć się z ich posiadania, bez obaw o skutki nieprzewidzianych zdarzeń, ubezpieczyciele oferują ochronę ubezpieczeniową tego typu domków. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie domku letniskowego jako odrębną polisę, a u niektórych polisę można kupić tylko jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania lub domu.
Co obejmuje polisa ubezpieczenia domu letniskowego?
Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują szeroki zakres zabezpieczenia domku letniskowego. Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte m. in. mury i stałe elementy, takie jak fundamenty, ściany, dach, armatura sanitarna, instalacja grzewcza, wodociągowa, kanalizacyjna. Chronione są też podłogi, okna, parapety, kominki oraz urządzenia, których odłączenie nie jest możliwe bez użycia narzędzi. Wymienione elementy mogą być ubezpieczone na wypadek zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, silny wiatr, powódź, deszcz nawalny, eksplozja, dym i sadza, upadek drzew, uderzenie pojazdu, osuwanie się ziemi oraz szkody powstałe podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
W zakresie ochrony może być także odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, obejmująca szkody związane z użytkowaniem domku oraz szkody spowodowane osobom trzecim. Można dokupić również zabezpieczenie mienia ruchomego i wyposażenia domku, na wypadek różnego rodzaju zdarzeń losowych, np. przepięć, rabunku, dewastacji. Mienie ruchome, które może być chronione polisą, to m.in. meble, urządzenia i sprzęt elektroniczny, sprzęt komputerowy, fotograficzny, turystyczny, sportowy. Także sprzęty i narzędzia służące do wykonywania prac ogrodniczych.
Wraz z domkiem letniskowym ubezpieczone mogą być budynki gospodarcze, budowle, pomieszczenia przynależne, garaż i ogrodzenie wraz z silnikami i napędami do bramy.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu letniskowego?
Koszt ubezpieczenia domku letniskowego może być zróżnicowany. Na stawkę wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj konstrukcji budynku, która może być murowana lub drewniana. Ochrona ubezpieczeniowa domku drewnianego jest zdecydowanie droższa, ze względu na zwiększone ryzyko jego zniszczenia podczas pożaru i innych zdarzeń losowych. Inny element wpływający na cenę polisy, to ustalone sumy ubezpieczenia. Wyższe wartości budynku i ruchomości powodują, że polisa będzie droższa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt jest wykupiony zakres ochrony. Dodawanie do ochrony budynku letniskowego dodatkowych ryzyk, będzie powodowało zwiększanie odpłatności. Na wysokość ceny oddziałuje również lokalizacja domku, posiadane zabezpieczenie antywłamaniowe, wiek budynku, a także historia ubezpieczeniowa właściciela nieruchomości.
Posiadaczy domków letniskowych zapraszamy do biur firmy Ubezpieczenia Roman Łaszcz w miejscowościach Turek i Koło. Nasi doradcy pomogą Państwu wybrać ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie, z zakresem ochrony dostosowanym do Państwa potrzeb.
nasze opinie