ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
ul. Kolska Szosa 28 p. 13, 62-700 Turek
Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie?
Polisa grupowa jest bardzo popularna w zakładach pracy. Grupa osób zatrudnionych w jednej firmie może skorzystać z ochrony życia i zdrowia o szerokim zakresie. Ubezpieczenie grupowe zapewnia wsparcie finansowe w trudnych chwilach, a składki są niższe niż w ubezpieczeniach kupowanych prywatnie. Pracodawca wybiera propozycję jednego z towarzystw ubezpieczeniowych i tę ofertę proponuje swoim pracownikom. Oferta jest dostosowana do potrzeb osób o zróżnicowanych wymaganiach, w różnym wieku, z odmienną sytuację rodzinną i życiową oraz o innych możliwościach finansowych. Dlatego ubezpieczyciele przygotowują propozycje różnych wariantów cenowych, z różnorodnym zakresem ryzyk. Zatrudniony może wybrać wariant, który będzie go najbardziej interesował, odpowiedni dla swoich potrzeb. Przed zawarciem umowy należy zapoznać się z tym, co obejmuje polisa oraz z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), w których znajduje się wiele szczegółów na temat zakresu ochrony, karencji, limitów świadczeń, zasad zgłaszania roszczeń i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Co obejmuje grupowe ubezpieczenie na życie?
W ramach polisy grupowej, zabezpieczanych jest wiele różnych zdarzeń, w zależności od wykupionego pakietu. Najczęściej chronione ryzyka, to śmierć ubezpieczonego oraz jego bliskich (małżonka, rodziców, teściów), z przyczyn naturalnych oraz wskutek nieszczęśliwego wypadku. Polisa może obejmować wypłatę świadczenia w przypadku niezdolności do pracy ubezpieczonego i jego bliskich, pomoc w przypadku wypadków, urazów, poważnego zachorowania, leczenie specjalistyczne ubezpieczonego i jego bliskich, świadczenie wypłacane po przebytej operacji, wypłatę świadczenia w sytuacji wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu, urodzenia dziecka, pakiet assistance, dostęp do konsultacji on-line z lekarzami, świadczenie na zakup leków w przypadku choroby lub po pobycie w szpitalu, leczenie poszpitalne, rehabilitację, opiekę pielęgniarską, transport i opiekę medyczną.
Wady i zalety polisy grupowej
Polisa grupowa zapewnia wsparcie w wielu sytuacjach i obejmuje dużo różnych ryzyk. Zaletą jest wygoda i minimum formalności podczas zawierania umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj wystarczy złożenie deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia u pracodawcy. Składki są odprowadzane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika. Zaletą jest także to, że jest rozwiązaniem tanim. Składki ustalone przez pracodawcę z towarzystwem ubezpieczeniowym są niskie w stosunku do różnorodności ryzyk objętych ochroną, a przystępna cena nie obciąża mocno budżetu domowego. Kolejna zaleta, to możliwość kontynuowania umowy z ubezpieczycielem, nawet po rozwiązaniu stosunku pracy z pracodawcą. Należy jednak ustalić, czy zakres i sumy ubezpieczenia pozostaną niezmienione, czy ubezpieczyciel zaproponuje nowe warunki. Wiek emerytalny jest często górną granicą wiekową odpowiedzialności ubezpieczyciela w polisie grupowej. Firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość kontynuacji, ale najczęściej wiąże się to ze zmianą warunków ochrony. Zaletą ubezpieczenia grupowego jest też możliwość objęcia ochroną bliskich pracownika, np. małżonka, dzieci, partnerów życiowych. Dla niektórych oferowana ochrona może być niewystarczająca. Wadą polisy grupowej jest to, że mimo kompleksowego zabezpieczenia w zakresie ryzyk objętych ochroną, oferowane w ubezpieczeniach grupowych sumy ubezpieczenia mogą być dla niektórych niewystarczające. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być dokupienie indywidualnej polisy, z wysokimi sumami ubezpieczenia.
W biurach firmy Ubezpieczenia Roman Łaszcz w miejscowościach Turek i Koło, możemy Państwu zaproponować najlepsze rozwiązania w zakresie ochrony ubezpieczeniem grupowym. Zapraszamy do kontaktu lub wizyty u nas.
nasze opinie